
Matti Puolakka – ihminen joka määritteli ihmisen
Matti Puolakan esittely Pertsa Koskelan kirjassa “Ihmissuvun, yhteiskunnan ja ihmisen synty – ehdotus ihmissuvun uudeksi historiaksi, osa 1”. Teoksen esittelyä täällä: Teos ihmissuvun synnystä kysyy:
KATEGORIA:
Matti Puolakan esittely Pertsa Koskelan kirjassa “Ihmissuvun, yhteiskunnan ja ihmisen synty – ehdotus ihmissuvun uudeksi historiaksi, osa 1”. Teoksen esittelyä täällä: Teos ihmissuvun synnystä kysyy:
”Vain ihmisellä on historia” sisältää katkelmia Matti Puolakan puheista, saneluista, viesteistä ja muistikirjamerkinnöistä. Pääpaino on ihmiskäsityksessä ja moraalifilosofiassa. Niitä valotetaan sekä teoreettisesti että käytännöllisesti omien
Dokumenttielokuva ”Pieni punainen” esitetään 7.5. Ylellä, ja se on katsottavissa myös Yle Areenassa. Oma arviomme elokuvasta julkaistaan piakkoin. Elokuvaohjaaja Jouko Aaltonen haastatteli Matti Puolakkaa kaksi
Matti Puolakan (1947-2018) elämäntyöksi tuli luoda filosofiseen universaalihistoriaan perustuva ihmisen määritelmä. Toisin sanoen, tämän ajan suuri kertomus. Se on sekä rohkein että rehellisin tehtävä, minkä
Matin muistoksi Pertti Koskelan puhe Matti Puolakan muistotilaisuudessa 22.12.2018. I Tapasin Matin ensimmäisen kerran vuonna 1971. Siitä on yli 47 vuotta. Matka siitä tähän on
Idea -teemalehti sisältää puolakkalaisen historianfilosofian esittelyä sekä kommenttia muuhun kirjallisuuteen, mm. Richard Leakey, Yuval Noah Harari (Sapiens) sekä David Graeber ja David Wengrow (Alussa oli…)
Tämän IDEAn numeron voi lukea ilmaiseksi pdf-tiedostona täältä: idea-1-2022. Painettu lehti on loppuunmyyty.
Jos haluat tietoa tilaisuuksiemme ajasta, paikasta ja ohjelmasta, ilmoittaudu postutuslistalle osoitteeseen uusihistoria (at) humanpath.net. Saat meiltä postia noin 1-2 kertaa kuukaudessa.